تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1402 - 1:35
14 بازدید
کد خبر : 2864

واکنش رئیس دانشگاه تبریز به ماجرای فیش‌های حقوقی برخی از مسوولان این دانشگاه

واکنش رئیس دانشگاه تبریز به ماجرای فیش‌های حقوقی برخی از مسوولان این دانشگاه

به گزارش تبریز قدیم به نقل ازفارس به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز در آئین بزرگداشت روز دانشجو با حضور پرشور دانشجویان دانشگاه تبریز در تالار وحدت این دانشگاه اظهار کرد: امروز دانشگاه تبریز به گواه آمار و تصدیق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از مجامع و نظام‌های رتبه‌بندی،

به گزارش تبریز قدیم به نقل ازفارس

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز در آئین بزرگداشت روز دانشجو با حضور پرشور دانشجویان دانشگاه تبریز در تالار وحدت این دانشگاه اظهار کرد: امروز دانشگاه تبریز به گواه آمار و تصدیق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از مجامع و نظام‌های رتبه‌بندی، ‌در ایران و جهان می‌درخشد. بطوریکه سال گذشته و امسال براساس ارزیابی وزارت کشور، به‌عنوان دانشگاه مهم و نمونه‌ی حامی پژوهش و فناوری  کشور انتخاب شدیم.

 
دومین دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های جامع بعد از دانشگاه تهران

وی ادامه داد: انتخاب به‌عنوان دومین دانشگاه برتر در زیست بوم فناوری براساس ارزیابی وزارت کشور، انتخاب به‌عنوان مهم‌ترین دانشگاه در جذب دانشجویان بین المللی، کسب چهار آیتم از پنج آیتم در بحث دیپلماسی علمی، کسب عنوان پنجم کشوری در بحث ارتباط با جامعه و صنعت، کسب عنوان دومین دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های جامع بعد از دانشگاه تهران، صعود ۲۰۰ پله‌ای در رتبه‌بندی شانگهای، صعود ۳۵۰ پله‌ای در رتبه‌بندی پژوهش و فناوری و قرارگیری در رتبه‌ی ۳۱۸ جهان، کسب رتبه‌ی اول پژوهش در کشور همه و همه افتخارات بزرگ دانشگاه تبریز است که در طول یک سال اخیر کسب شده است.

 

۲۵ استاد دانشگاه تبریز به‌عنوان اساتید برتر یک و دو درصد دانشمندان جهان

نصراله‌زاده با اشاره به انتخاب ۲۵ استاد دانشگاه تبریز به‌عنوان اساتید برتر یک و دو درصد دانشمندان جهان، خاطرنشان کرد: دانشگاه تهران با ۲ هزار و ۱۰۰ استاد، ۴۶ استاد یک درصد دارد در حالیکه دانشگاه تبریز با یک سوم این تعداد، ۲۵ استاد یک درصد دارد.

وی در واکنش به برخی از موضوعات و حواشی مطرح شده در فضای مجازی در خصوص دانشگاه تبریز گفت: متأسفانه برخی‌ها بجای اینکه قدردان اساتید نخبه و دانشمند دانشگاه باشند، قصد تخریب این اساتید را دارند.

توضیحات در خصوص فیش حقوقی منتشر شده در فضای مجازی

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فیش حقوقی یکی از اساتید این دانشگاه اظهار کرد: تمام حق التدریس‌ها، حق التحقیق‌ها و پاداش‌های این استاد همراه با حقوق اسفندماه واریز شده بود. ما سال گذشته ۴۰ درصد افزایش درآمد اختصاصی داشتیم و براساس قانون می‌توانیم ۳۰ درصد از درآمد اختصاصی دانشگاه را به کسانی که در تحقق درآمد اختصاصی دخیل بودند، پرداخت کنیم. اصلا وظیفه‌ ما این است که به اساتید، کارکنان و دانشجویانی که در جهت رشد دانشگاه تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند، پاداش دهیم.

جزئیات انحلال موضوع تشکل انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز

وی در ادامه در ارتباط با موضوع تشکل انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز یادآور شد: برخلاف آنچه که در خصوص عدم شفافیت دانشگاه تبریز مطرح می‌شود، تشکل انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز وابسته به تهران است و براساس اعلام اتحادیه‌ی تهران و به دلیل انحراف از اساسنامه، منحل شد و ما هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتیم و تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم، این بود که به دانشجویان این تشکل گفتیم که می‌توانند تحت عنوان یک نام دیگر، فعالیت خود را انجام دهند ولی قبول نکردند. ما رسما اعلام می‌کنیم هر تشکلی که درخواست خود را در چهارچوب قانون و اساسنامه اعلام و شرایط و ضوابط را قبول کند، می‌تواند فعالیت کند.

 

علت عدم حضور استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم

نصراله‌زاده در واکنش به انتقادات در خصوص عدم حضور مسئولان کشوری و حتی استانی در روز دانشجو در دانشگاه تبریز گفت: برخلاف ادعای برخی از عزیزان مبنی بر عدم دعوت مسئولان برای حضور در دانشگاه، قرار بود استاندار ولایی و خدوم آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز حاضر شود و حتی با وجود سرماخوردگی شدیدی که داشت، طی تماس تلفنی، برای حضور در دانشگاه مصرّ بود که من راضی نشدم با آن وضعیت در دانشگاه حاضر شود. استاندار آذربایجان شرقی دوست و برادر صمیمی ما است و هرموقع که درخواست کنیم، حتما در دانشگاه حضور پیدا می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص خوابگاه دانشجویان دانشگاه تبریز نیز گفت: منابع بودجه‌ای برای تکمیل خوابگاه متأهلی با ظرفیت ۸۵۰ دانشجو فراهم شده است و به‌زودی شاهد تکمیل این پروژه خواهیم شد.

ما نیازی به پنهان کاری نداریم و در کنار نقاط قوت، نقاط ضعف را نیز می‌گوییم

رئیس دانشگاه تبریز ادامه داد: ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در جریان سفر ریاست جمهوری به آذربایجان‌شرقی به دانشگاه تبریز اختصاص یافته است که مقداری از این اعتبار جذب شده و باید مابقی را نیز جذب کنیم. ما نیازی به پنهان کاری نداریم و در کنار نقاط قوت، نقاط ضعف را نیز می‌گوییم.

نصراله‌زاده در ادامه‌ با بیان اینکه ما برای بین المللی شدن باید به اندازه‌ی ۲۰ درصد از تعداد دانشجویان دانشگاه، دانشجوی بین المللی جذب کنیم، یادآور شد: قبول داریم که تمامی استانداردهای لازم در سطح بین المللی فراهم نشده است ولی بیکار هم ننشسته‌ایم و کارگروه بین‌المللی سازی دانشگاه در حال احصاء استانداردهای لازم برای بین المللی‌سازی می‌باشد.

 

از هیچ نماینده‌ مجلسی دستور نمی‌گیریم

وی در واکنش به بحث دخالت نمایندگان مجلس در جذب اعضای جدید هیأت علمی نیز گفت: ما فقط و فقط مدیون شهدا هستیم و از هیچ نماینده‌ی مجلسی دستور نمی‌گیریم. کسانی که می‎گویند ما در جذب اعضای هیات علمی و حتی استخدام نیرو از کسی دستور می‌گیریم، باید استغفار کنند و از دانشجویان عزیز می‌خواهم وارد بازی برخی از آقایان نشوند. جذب اعضای هیأت علمی فرایند خاص خود را دارد و باید مرکز جذب تأیید کند.

حرمت اساتید باید حفظ شود

وی خطاب به دانشجویان حاضر در این مراسم گفت: اساتید مایه‌ی افتخار دانشگاه هستند و ما در مجامع ملی و بین المللی با افتخار و سربلندی می‌گوییم که دانشگاه تبریز بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. از شما دانشجویان عزیز می‌خواهم که حرمت اساتید خود را حفظ کنید چراکه همه‌ی افتخارات کسب شده توسط دانشگاه تبریز به پاس تلاش و زحمات اساتید فرهیخته‌ی این دانشگاه رقم خورده است.

رئیس دانشگاه تبریز در خصوص اقدامات انجام شده در بحث اشتغال نیز اظهار کرد: موضوع اشتغال تنها توسط دانشگاه حل نمی‌شود و اشتغال در کشور واقعا با مشکل مواجه است. با این وجود راه‌اندازی مدرسه‌ی اشتغال، طرح دستیار فناوری، بروسیه‌ی صنعتی و… از جمله اقدامات انجام شده در بحث اشتغال است و ما امیدواریم دانشجویان به‌صورت هدفدار وارد دانشگاه شوند.

ضرورت عدالت‌خواهی و استکبارستیزی دانشجویان

وی با تاکید بر ضرورت عدالت‌خواهی و استکبارستیزی دانشجویان، گفت: من به‌عنوان رئیس دانشگاه تبریز و خادم همه‌ی دانشجویان، از شما می‌خواهم که مطالبه‌گری کنید و ما موظف هستیم پاسخگوی شما باشیم.

مطالبه‌گری حق دانشجویان است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‎های آذربایجان شرقی نیز گفت: مدیران دانشگاه تبریز به‌صورت شبانه‌روزی در حال تلاش برای حل مشکلات دانشگاه هستند ولی مشکلات زیاد است و دانشجویان نیز حق دارند مطالبه‌گری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد انوری ادامه داد: بخشی از وظیفه‌ی من این است که در کنار شما دانشجویان قرار بگیرم و به نظرم در این امر کم‌کاری کرده‌ام و باید بیش از این حامی و پشتیبان دانشجویان باشم.

وی در خصوص حواشی مربوط به تشکل انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت اظهار کرد: ملاک و حجت شرعی همه‌ی ما قانون و مقررات است و من شخصا قوانین را حجت شرعی می‌دانم. ولی هرکس این احتمال را می‌دهد که در برخی از تصمیم‌ها برخلاف قوانین عمل شده است، می‌توان با گفت‌وگو این موارد را حل کرد. قصد ما این نبود که براساس نظر شخصی یک تشکل را منحل کنیم ولی بازهم حاضر هستیم با دانشجویان عزیز گفت‌وگو کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‎های آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: اتاق من به روی همه‌ی شما دانشجویان باز است و با تمام وجود در خدمت شما هستیم.

براساس این گزارش، ۱۰ نفر از دانشجویان که براساس فراخوان اعلام شده از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نام نویسی کرده بودند، در این مراسم سخنرانی کردند.

اشتغال، فیش‌های حقوقی برخی از مسئولان دانشگاه، افزایش شهریه‌ دانشجویان شبانه، ضرورت وجود صداهای مخالف و تشکل‌های شناسنامه‌دار در دانشگاه، شائبه برانگیز بودن و دخالت برخی از نمایندگان مجلس در جذب اعضای هیأت علمی و استخدام نیروهای جدید، عدم خروجی مناسب تفاهم‌نامه‌های امضا شده، تدریس اساتید بازنشسته با وجود فارغ التحصیلانی که در انتظار جذب در دانشگاه هستند، افزایش شهریه‌ی خوابگاه‌ دانشجویان بین المللی و پایین بودن امکانات دانشگاه برای این دانشجویان، ضرورت استفاده از ظرفیت علمی دانشکده‌ها برای حل مشکلات جامعه و… از جمله موضوعات مطرح شده از سوی دانشجویان در این مراسم بود.

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از کتاب «تشکل‌های دانشجویی در اندیشه‌های مقام معظم رهبری» گردآوری شده توسط مدیریت امور فرهنگی دانشگاه تبریز از دانشجویان نمونه در بخش‌های مختلف علمی، پژوهشی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و … تجلیل به عمل آمد.

این برنامه به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز برگزار شد.

پایان پیام/


منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی

اخبار سیاسی