تاریخ انتشار : سه شنبه 8 فروردین 1402 - 5:06
29 بازدید
کد خبر : 944

اعتبارات ویژه‌ برای تحقق رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی

اعتبارات ویژه‌ برای تحقق رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی

به گزارش تبریز قدیم به نقل ازفارس به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نادر نقیلی امشب در گفتگو با خبرنگاران با تبریک آغاز سال نو که به  شعار « مهار تورم و رشد تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب مزین شده است و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان  اظهار کرد: به منظور عملیاتی شدن تعهدات

به گزارش تبریز قدیم به نقل ازفارس

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نادر نقیلی امشب در گفتگو با خبرنگاران با تبریک آغاز سال نو که به  شعار « مهار تورم و رشد تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب مزین شده است و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان  اظهار کرد: به منظور عملیاتی شدن تعهدات سفر ریاست جمهوری و همچنین رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی، علاوه بر اعتبارات جاری و ویژه‌ای که با تلاش ریاست محترم سازمان و مسئولان استان رو به تزاید است، اعتبارات ویژه‌ای برای تحقق این اهداف برنامه‌ریزی خواهد شد.

وی با اشاره به اهداف و برنامه‌های این سازمان در سال جدید اظهار کرد: معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی یکی از معاونت‌های چندگانه‌ هر سازمان است که وظیفه اصلی آن برنامه‌ریزی و پشتیبانی اهداف کلی سازمان هست و براساس رسالتی که به عهده معاونت برنامه‌ریزی گذاشته شده است، تأمین و پشتیبانی مالی فعالیت‌های بخش کشاورزی جزء ضروری‌ترین اهداف آن است. در سال جاری از محل تبصره‌ های قانونی، طرح مردمی یارانه‌ها و تبصره‌های پشتیبانی چندگانه (تبصره ۱۸و ۱۶) نسبت به تأمین نقدینگی، ادامه فعالیت و ایجاد واحدهای تولیدی بخش و رفع موانع تولید مرتبط با تسهیلات دریافتی، اقدامات مؤثری انجام داده است.

نقیلی افزود: همچنین در بحث تأمین ماشین‌آلات و ادوات بخش کشاورزی از طریق تسهیلات، خط اعتباری و مکانیزاسیون، اقدامات خوبی انجام ‌شده است. در راستای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی در بحث امحال وام‌هایی که سررسید شده‌اند، اقدامات مؤثری در تعامل با استانداری محترم از طریق دبیرخانه «بند خ» صورت گرفته و در راستای حمایت از بهره‌برداران، تسهیلات سررسید شده‌ بهره‌برداران مجدداً تقسیط و تمدید شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه مکانیزاسیون کشاورزی به ‌واسطه انقباض مالی و توجه ویژه دولت به بحث یارانه‌ها و مردمی‌سازی، کمی با وقفه مواجهه شد، تصریح کرد: با تلاش وزارت و بانک کشاورزی و همکارانمان در سازمان، در حال حاضر اعتباراتی در راستای رفع نیاز جزئی بهره‌برداران مربوطه تأمین‌شده، ولی می‌طلبد که بحث خط اعتباری مکانیزاسیون همانند سالیان پیشین برقرار و در اختیار استان قرار گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در ادامه یکی از اهداف اساسی این معاونت را استفاده از ظرفیت ستاد تسهیل بخش کشاورزی و بخش صنعتی عنوان کرد و گفت: ما به ‌عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد تسهیل، وظیفه حمایت از بهره‌ برداران در قبال مشکلات بانکی و مشکلاتی که با سازمان‌ها و ادارات دولتی در راستای رفع موانع تولید پیش می‌آید را بر عهده داریم. این جلسات به ‌صورت هفتگی در محل استانداری به صورت ستاد برگزار می‌شود و در این راستا اقدامات مؤثری به منظور رفع مشکلات بخش کشاورزی و بهره‌برداران انجام‌ شده است.

نقیلی در ادامه خاطرنشان کرد: در کنار این فعالیت‌ها توجه ویژه‌ای به طرح‌های عمده بخش کشاورزی یا مگاپروژه‌ها شده است که در این خصوص از ظرفیت شهرک ‌های کشاورزی به منظور استقرار و ایجاد این واحدها استفاده ‌شده است. همچنین به‌ صورت دوره‌ای از طریق استانداری بازدیدهای مرتبی صورت گرفته تا مواردی که مربوط به مشکلات زیربنایی شهرک‌ها و واحدهای بزرگ است، رفع شود. چه ‌بسا واحدهایی هستند که در زیرساخت‌ها مشکلاتی نظیر تأمین برق، آب و ارتباطات و یا تسهیلات بانکی داشتند که با همکاری مسئولین محترم استانداری که واقعاً حمایت ویژه‌ای در این بخش از ما داشتند و فعالیت ویژه همکاران بنده، این مشکلات مرتفع شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی افزود: درکنار برنامه مالی و پشتیبانی از بهره‌برداران کشاورزی، این معاونت وظیفه برنامه‌ریزی و تبیین برنامه‌های مصوب ابلاغی بخش کشاورزی در هماهنگی با وزارت متبوع را بر عهده دارد. برنامه‌هایی نظیر تبیین برنامه هفتم توسعه بخش کشاورزی، رشد ۸.۷ درصدی در بخش کشاورزی که در این راستا وظایفی برای سازمان تعیین ‌شده است.

وی افزود: برنامه پیگیری سفرهای ریاست محترم جمهوری به استان و وزیر محترم و هیئت همراه در این راستا بود و در هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و استانداری پیگیری می‌شود و در کنار آن وظیفه بودجه‌ریزی و تأمین مالی برنامه‌های سازمان و ارائه تخصیص‌های دوره‌ای مطرح است که در تعامل با دستگاه‌های مربوطه نظیر سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت و سازمان دارایی اقتصادی این برنامه‌ها را پیش می‌بریم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یکی دیگر از برنامه‌های این معاونت را، تدوین آمار و اطلاعات بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: در بخش فناوری‌های ویژه و یا آماری استان که مربوط به ثبت هرساله‌ آمار و تولیدات و سطح زیرکشت و فعالیت‌های زیر بخش‌های مختلف بخش کشاورزی است. اجرا کردن این برنامه از سامانه‌های مختلفی نظیر سامانه پهنه‌ بندی یا سامانه‌های مرتبط انجام و بهره‌ برداران و همکاران ما در شهرستان در پهنه ‌های خودشان اطلاعات مربوطه را از طریق این سامانه وارد می‌کنند.

نقیلی در ادامه با اشاره به برنامه‌های پیش‌روی این معاونت در سال جدید اظهار کرد: برنامه‌هایی که در سال جاری تدوین ‌شده برشی از برنامه‌های میان‌مدت توسعه که معمولاً ۲ تا ۵ ساله است، می‌باشند. همچنین در راستای عملیاتی شدن تعهدات سفر ریاست جمهوری و نیز رشد ۸.۷ درصدی بخش کشاورزی علاوه بر اعتبارات جاری و ویژه‌ای که با تلاش ریاست محترم سازمان و مسئولان استان رو به تزاید است،  اعتبارات ویژه‌ای برای تحقق این اهداف تمهید خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به انقباض اقتصادی و برنامه‌هایی که دولت در پیش دارد، تحقق این اهداف، همت ویژه‌ای را می‌طلبد، به‌ خصوص در حوزه رفع بحران آب، احیای دریاچه ارومیه و چالش‌هایی که در استان ما با آن روبه‌رو هستیم، اجرای برنامه‌های زیربنایی عزم ملی و توجه خاصی را در رابطه با تأمین اعتبارات دولتی و تسهیلاتی می‌طلبد.

نقیلی افزود: در این راستا از ظرفیت سایر نهادها و سایر منابع مالی که در استان نظیر بنیاد برکت یا سازمان بسیج سازندگی یا سایر سازمان‌ هایی که می‌توانند هم تأمین مالی داشته باشند و هم در راستای تحقق و اجرایی شدن اهداف به ما کمک کنند، استفاده خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی درباره قانون انتزاع  و نقش آن در جهت بهبود صادرات محصولات کشاورزی استان گفت: در اجرایی کردن این قانون وظایف عمده و اساسی بر دوش سازمان جهاد کشاورزی گذاشته‌ شده است. این وظایف قبلاً به‌صورت کلی یا جزئی‌تر از این انجام می‌شد اما اکنون وزیر، همتی ویژه به ‌کار برده و این قانون را اجرایی کرده است. ما هم در راستای اجرایی کردن این قانون از زمان ابلاغش، چه از طریق برگزاری جلسات قرارگاه‌های مربوطه یا تشکیل نهادهایی در داخل سازمان، این کار را به نحو احسن انجام داده‌ایم.

وی افزود: در راستای صادرات، آذربایجان شرقی به‌ واسطه‌ قرارگیری در منطقه مرزی کشور امکان مراوده و صادرات با کشورهای دیگر به ‌ویژه روسیه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و صد البته با بیشترکشورهای اوراسیا فراهم است. همچنین واحدهای عمد‌ه‌ای در این استان در بخش کشاورزی فعالیت دارندکه مستقیماً تولیداتشان را به این کشورها صادر می‌کنند.

نقیلی در ادامه تأکید کرد: برنامه‌های اساسی این سازمان در زمینه ارتقای کیفی و نحوه ارسال این اقلام در نظر گرفته ‌شده است که کیفیت بسته ‌بندی و در واقع استانداردهایی که این کشورها از ما انتظار دارند را بتوانیم تهیه و برآورده کنیم. همچنین از چندین سال در راستای تولید محصول سالم، برای محصولات خودمان از قبل اقدام به انجام آزمایش‌هایی در زمینه نیترات سنجی، آلاینده‌ها و باقی‌مانده سموم کرده‌ایم که این کار به‌ شدت پشتیبانی می‌شود و استمرار خواهد داشت.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: به دنبال صدور گواهی بهداشت برای تمام محصولات بخش کشاورزی به‌ویژه فعالیت‌هایی که با صدور پروانه این سازمان یا بخش کشاورزی انجام می‌شود، هستیم و افق بسیار روشنی برای برنامه‌های پیش روی سازمان می‌بینم و احتمال اینکه این استان در آینده‌ای نزدیک در بخش صادرات محصولات کشاورزی چه به‌ صورت سبزی، صیفی محصولات خام یا بسته ‌بندی‌شده و چه به‌صورت فرآوری شده در قالب صنایع تبدیلی محصولات در زیر بخش‌های باغی، دامی، زراعی و شیلاتی سرآمد باشد، بسیار زیاد است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع خبر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی

اخبار سیاسی